Jaké máme druhy čepelí a jak mezi nimi vybírat

Čepel na florbal je jednou z nejdůležitějších částí výbavy každého florbalisty. Velmi ovlivňuje zpracování míčku a samotnou střelbu. Špatná čepel vám může pěkně zkomplikovat hru, ale jakmile najdete tu pravou, už nebudete chtít experimentovat s jinými.

Většina hráčů zkouší různé šafty, ale čepel si nechávají stejnou. U této varianty můžete využít našeho bezplatného vyměněny čepele na florbalkách značek OXDOG, EXEL a FREEZ – více zde: VÝMĚNA ČEPELE

V čem jsou tedy rozdíly?

Každá čepel je originál, liší se v probrání, předzahnutí, v poskládání žebrování, materiálu a jeho tvrdost. Máme také čepele s karbonem a bez, čepele odlehčené i klasické. Každý z těchto bodů si teď rozebereme.

Materiály a tvrdosti čepele

Každá značka má své označení tvrdostí. Nejoblíbenější jsou čepele středních tvrdost, ovšem záleží na povrchu haly, ve které trénujete. V některých halách středně tvrdé čepele málo kloužou po povrchu a tak hráči volí jejich měkčí varianty. Seznam rozlišení tvrdostí u jednotlivých značek zde:

OXDOG

Nejoblíbenější tvrdost značky OXDOG je MB a MBC. Je to jediná značka, která nabízí i variantu čepele s karbonovou výztuží. Ta napomáhá při střele udržet čepeli její původní tvar a zároveň čepel vytvrzuje a nadlehčuje.

EXEL

UNIHOC

  • Soft
  • Medium
  • Hard
  • Feather Light Medium (PP středně tvrdá)
  • Titan Hard (PP tvrdá)

Značka Unihoc vyrábí čepele ve třech klasických tvrdostech – měkké, středí a tvrdé. Tyto tři tvrdosti jsou vyráběné v materiálu PE = polyethylen. Dále má značka Unihoc ještě materiál PP = polypropylen a v něm vyrábí ještě tvrdé čepele – Titan a střední čepele- Feather Light. Čepele z materiálu PP jsou lehčí než z materiálu PE a zároveň jsou méně ohebné a méně se deformují.

SALMING

  • BioPower – tvrdá čepel
  • Endurance – středně tvrdá čepel
  • Touch – měkká čepel
  • Touch Plus – středně měkká čepel

Značka Salming má opět jiné pojmenování tvrdostí čepelí. Aby to bylo co nejsrozumitelnější, rozdělili jsme je podobným klíčem jako u ostatních značek, ale u této značky nám přibila ještě jedna tvrdost. Tvrdosti BioPower a Endurance si jsou podobní avšak Endurance je měkčí. Čepele Touch a Touch Plus jsou opět podobné, ale Touch plus je tvrdší. Zajímavostí je také to, že materiál BioPower je vyráběn z cukrové třtiny.

ZONE

  • Hard – tvrdá čepel
  • Medium – středně tvrdá čepel
  • Medium+ – měkká čepel
  • Air Soft Feel Medium – PP – středně tvrdá čepel
  • Air Hard – PP – tvrdá čepel

Značka ZONE vyrábí stejně jako značka UNIHOC čepele ve dvou materiálech a to materiál PE a PP. Čepele Hard (tvrdá), Medium – středně tvrdá, Medium + měkká jsou vyráběny z materiálu PE, zato tvrdosti označené předponou Air jsou čepele z materiálu PP. Opět čepele materiálu PP – jak už název napovídá – jsou lehčí.

Zahnutí a probrání čepele

Dalším velmi důležitým parametrem čepele je její zahnutí a probrání.

Máme čepele, které jsou takřka rovné a oproti nim i velmi zahnuté čepele. Pro začátečníky je vhodná čepel předzahnutá a probraná, ne však moc. Zahnutí čepele pomůže při zpracovávání míčku a získání jistoty ve hře. Pokročilejší hráči upřednostňují zahnutí menší a většinou si čepel sami dotvarují podle svých potřeb.

Výhody rovné čepele jsou především v přesných střelách a možností využívání backhandové strany. Pokud tedy hráč rád střílí a zpracovává přihrávky z backhandu je pro něj rovná čepel lepší, něž čepel zahnutá a vyhloubená.

Zahnutá čepel je zase lepší pro hráče, kteří si s míčkem rádi hrají.

Pokud jste začátečníci a ještě nevíte, která varianta by vám sedla, doporučujeme vyzkoušet čepele, které jsou někde uprostřed – ideální jsou například čepele X-BLADE od značky EXEL, nebo například AVOX od značky OXDOG.

Váha čepele

Nejnovějším trendem je odlehčovat veškerou florbalovou výstroj a ani čepele nejsou výjimkou. Jako u všeho platí, že čím lehčí, tím náchylnější na prasknutí. Odlehčené čepele doporučujeme především pokročilým a profi hráčům, kteří i samotnou váhu čepele poznají při hře, jelikož většina začátečníků nepozná rozdíl v pár gramech, které zde na váze ušetříte. Ideální je kombinovat tyto čepele i s lehký šafty a tak využít jejich plný potenciál.

Velikost čepele

I čepele mají své velikosti. Nicméně jich není moc. Čepele se dělí na dětské a klasické. Mezi dětskými není tak velký výběr, avšak každá značka nějakou má. Najdete je na těch nejmenších hokejkách.

může se také líbit...

Napsat komentář