Vybavení pro florbalového brankáře může být docela věda. V současné době je mnoho variant a technologií, které se používají. Každá značka má své vlastní. Pojďme se na výstroje podívat spolu.
Brankářská výstroj má jednu základní funkci, a to ochránit brankáře od nepříjemné bolesti při střetu s míčkem a případným úrazům.
Brankářské masky.
První dělení je podle velikosti a to na Juniorské (JR) a Seniorské (SR). Juniorské florbalové masky jsou vhodné především pro děti, jelikož jsou užší a celkově i menší. Na dětskou hlavu jsou tak perfektní, některé zdroje uvádějí, že jsou vhodné pro děti do věku 12 lite, jiné že do 14 let. Určitě v tomto věku doporučujeme masku vyzkoušet naživo, aby golmanovi opravdu sedla. Pokud si vybere malou masku, bude mít bolesti hlavy, pokud zase velkou, bude se mu po hlavě různě posouvat a špatně uvidí a nebude mu příjemná.
Dalším rozdílem jsou mřížky, ty se dělí na „cat eye“ – nejoblíbenější mřížka, co nejlepší výhled. Dále jsou klasické čtvercové mřížky.
Také záleží na velikosti otvoru pro výhled, je samozřejmě nejlepší jej mít co největší, aby byl výhled na většinu hrací plochy.
Další důležitý fakt je, že maska má certifikaci IFF – splňuje podmínky Mezinárodní Florbalové Federace – v tomto případě zaměřené především na bezpečí samotného golmana.
Brankářské vesty a chrániče
Další důležitou částí brankářské výstroje jsou ochranné pomůcky, které nejsou na první pohled vidět, ale patří určitě mezi neopomenutelnou součást výstroje.
Začněme u ochrany holení a kolen. U této složky se určitě nevyplatí šetřit. Golman většinu času v bráně klečí a tak kolena dostávají zabrat.
U kolen je podle nás nejduležitější vybrat správnou velikost a kvalitní výplň.
Pokud si golman vybere kolena, která mu jsou malá, opravdu to není nic příjemného – zařezává se do nohou, jsou z nich otlačeniny a může se i hůř prokrvovat noha. Pokud si ale brankář vybere kolena moc velká, budou mu sjíždět a tak nebudou správně plnit funkci.
Výplň je pak hodně individuální, někdo upřednostňuje spíše tvrdší, někdo zase spíše měkčí. Skvělá varianta jsou prodloužená kolena s chrániči na holeně. Tuto variantu nabízí OXDOG a za nás je to tip pro golmany.
Další důležitou součástí je i vesta, která chrání vrchní část těla. I zde je mnoho druhů. Jsou i výstroje, u kterých vesta není úplně třeba, jelikož skvěle poslouží samotný brankářský dres, který má již výplně v něm samotném, proto tyto dvě věci chce vždy vybírat spolu. Pokud máte tedy dres bez výplní, určitě vestu doporučujeme. Zde opět záleží na tom, na co je kdo zvyklý a co je mu příjemné. Doporučujeme vyzkoušet naživo, pro vyzkoušení, jak se v tom cítíte. Někdo má rád obepnuté, někdo zase radši volnější. Za nás je skvělá volba vesty s polstrováním rukávů.
Pak jsou zde další chrániče – suspenzory, ochranné šortky nebo lokty. Tyto prvky nejsou vysloveně nezbytné, avšak mnoho brankářů je využívá.
Brankářské dresy
Brankářské dresy se dělí především na dresy s polstrováním a bez. Dresy s polstorváním jsou oblíbené především pro děti či hobby golmany. Pokud již hrajete a trénujete častěji, je lepší zkombinovat dres bez výplně s ochrannou vestou. Hlavní rozdíl je v pohodlí a pohybu. Celopolstrovaný dres vyplní více místa, ale hůře se v něm pohybuje, zároveň v něm bývá teplo. Dres bez výplně je vzdušnější s větší možností pohybu a v kombinaci s ochrannou vestou splňuje perfektně i ochrannou funkci.
Dalším rozdílem je límeček kolem krku, toto je opět záležitost toho, jak je to příjemné. Někdo na límeček nedá dopustit, jelikož má i ochrannou funkci, někomu zase vadí.
Brankářské kalhoty
Kalhoty pro florbalové golmany jsou nedílnou sočástí výbavy každého florbalového brankáře. Jsou polstrované po většině přední části kalhot, kde nohy odráží míček. V rozkroku mívají všitý elastický pruh pro dobrou pohyblivost. Kolena mívají jiný materiál pro lepší skluz a zároveň je teto materiál odolný proti prodření. V nabídce většiny značek naleznete 2 úrovně kalhot. Tou první jsou „základní“ kalhoty, ty jsou méně tvarované, vizuálně jsou to spíše takové roury, tyto kalhoty se hodí zejména pro děti a hobby golmany, kteří netrénují tak často. Kalhoty bývají výrazně levnější, a také mají „kratší životnost (časově vydrží přibližně stejnou dobu jako profi – ty jsou ale využívané častěji – tedy kalhoty vydrží přibližně 1-2 sezóny)
Profi kalhoty bývají více tvarované, některé mají předzahnutá kolena, výztuže z paměťové pěny, jinak prošívané polstrování pro co největší komfort, odolnější materiál na kolenech. K tomu se také pojí cena takových kalhot, které jsou výrazně dražší, než jejich „hobby“ varianty.
Když se tedy podíváme na cenové rozmezí těchto kalhot, tak nejlevnější můžeme sehnat okolo 1500,- Kč, nejdražší varianty jsou pak okolo 6 000,- Kč. Proto doporučujeme si předem rozmyslet, jak často trénujete, jak se v bráně pohybujete a ideálně opět kalhoty (obzvláště ty dražší) vyzkoušet.
Brankářské rukavice
Rukavice jsou nejvíce individuální záležitostí. Spousta golmanů chytá bez rukavic, nicméně rukavice začínají být čím dál tím více populární. Je to i díky množství variant, které jsou memonetálně na trhu. Opět slouží jako ochrana a tentokrát toho nejdůležitějšího – tedy rukou.
Hlavní dělení je mezi rukavicemi s ochrannými výstužemi na prstech a rukavicemi, které jsou co nejtenčí.
Rukavice s výztuží jsou vhodné a přímo bychom je doporučili dětem a všem golmanům, kterým se čas od času stane, že dostanou přes prsty – tedy zejména v nižších soutěžích. Důležitá je také dlaň rukavice, kde se používá silikon proti skluzu míčku. Existují s celosilikonovou dlaní – doporučujeme vyzkoušet na ruce – vytváří řasu materiálu při úchopu míčku, jelikož je silikon pevný, ale jsou velmi oblíbené. Poté jsou dlaně s částečným potiskem dlaně, které nevytvářejí takovou řasu a za nás jsou tak ideální varianta.
Profi rukavice pak plní ochrannou funkci vršku prstů méně, největší důraz je na to, aby rukavice byla co nejtenčí, dobře odvětrávala – byla takovou druhou kůží na ruce. Dlaň pak bývá buď silikonová nebo nejnovějším hitem je umělá či přírodní kůže.